Jdi na obsah Jdi na menu
 


GEKON

Gekonovití

Gekonovití jsou malý ještěři, kteří vzhledem připomínají nám známou ještěrku obecnou. Varianty jejich barev a tvarů jsou ale mnohem rozmanitější. Charakteristické jsou pro ně prsty s přísavkami, jež používají k lezení po stěnách a také srostlá oční víčka. Gekoni žijí převážně v subtropických a tropických oblastech, kde své úkryty hledají v deštných pralesech nebo ve skalách, ale narazit na ně můžete i ve městech. Dokonce i v České republice můžete v přírodě zahlédnout Gekona tureckého, který se sem v menší míře rozšířil. Gekoni se dožívají různě vysokého věku. Ten je ovlivněn jejich velikostí. Menší zástupci gekonovitých se dožívají dvou až pěti let. Velké druhy gekonů dokonce i více než 10ti let.

Zajímavosti:

  1. Tělo gekonů je pokryto šupinami a jejich kůže má schopnost regenerace (svou svlečenou kůži poté požírají).
  2. Gekoni vydávají zvuky, které používají k dorozumívání. Většina zvuků není příliš hlasitá, ale některé druhy (Lepidodactylus lugubris) vydávají hlasitější zvuk podobný štěkání.
  3. Oběd - sklenice vody, grilované kuřecí prso s curry rýží a zeleninovým salátek s ředkvičkami
  4. Oči si čistí olíznutím jazyka.
  5. Gekoni snáší vejce.
  6. Dorůstají 2 až 50-ti centimetrů (v závislosti na konkrétním druhu).
  7. Jsou to převážně noční živočichové.
  8. Mají obrané mechanizmy – někteří upustí ocas který jim znovu doroste, jiní dokonce vylučují páchnoucí sekret pro odrazení útočníků.
  9. Jaký je nejoblíbenějším druh mezi chovateli? Gekončík noční (Eublepharis macularius)

Gekoni

Gekon panenský

Na chov nenáročný a proto je vhodný i pro úplné začátečníky s teraristikou. Doporučuji ho především dětem, protože je cenově dostupný.

Pagekon řasnatý

Více než 20 cm dlouhý gekon byl v devadesátých letech považovaný za vyhynulý druh. Při nebezpečí upustí svůj ocas, ten jim poté již nedorůstá...

Gekončík noční - chov

Je jedním z nejčastěji chovaných druhů díky své nenáročnosti. Dorůstá 20-30 cm a prodává se v mnoha různých barvách.

Felzuma klemmerova

Malý ještěr z Madagaskaru se vyznačuje svou denní aktivitou. Chov je ale o něco náročnější, proto je vhodné mít alespoň základní zkušenosti.

Mládě gekončíka nočního

Mláďata se krmí výlučně cvrčky. Jsou podobná svým rodičům, ale pohlaví lze rozeznat až po 4 měsících. Při krmení je důležité dbát na příjem vitamínů a vápníku.

Co do terária?

Jak vybírat terárium?

Správná velikost terária pro gekona je velmi důležitá, stejně jako jeho vnitřní vybavení. Při výběru mu věnujte zvýšenou pozornost. Udělejte něco hezkého pro své miláčky a vytvořte svým gekonům prostředí, které jim umožní přirozený pohyb a zajistí pocit bezpečí.

Jak vyrobit doplňky a obložení stěn

Prolézačky, úkryty a dekoraci nemusíte nutně kupovat. Svépomocí si dokážete vytvořit falešné kameny a další vybavení do terárka. Čím a proč stěny terária obkládat? Na to se zaměříme v tomto článku. Nejlépe lze použít pláty břidlice, přírodní korek nebo vrstvu rašeliny.

Pochoutky pro gekony a gekončíky

Nejlepším krmením pro gekonovité je živá potrava - cvrčci, šváby a další hmyz. Například se podíváme se co jí gekončíci noční.