Rozpoznání pohlaví
Zhruba ve věku 6-ti měsíců mají samečci o něco širší hlavu a začínají se jim objevovat anální a femorální póry. Samičky mají větší kapsy na čelisti.
Páření
Páření většinou probíhá rychle, po namlouvacím rituálu, u kterého na sebe jaksi “chrčí“. Když samička uteče před samečkovým kousání, což se stává málokdy, může se zranit, rána se rychle zahojí.
Kladení vajec
Samička klade několikrát do roka, v dobrých podmínkách zhruba každý měsíc většinou 2, někdy pouze 1 kulaté vajíčko s tvrdou skořápkou, pro která hledá nejoptimálnější podmínky v celém teráriu a následně je lepí do různých skrýší (nejlepší je pro ně bambus) Usnadnění pro samičku může být, když do terária poblíž žárovek pověsíte široký bambus. Do toho si určitě vleze.
Optimální podmínky pro líhnutí vajec:
Vejce chovejte při teplotě 26° C – 32° C s vlhkostí 50% - 90%. Při vyšší teplotě se líhne více samečku, při nižší zase více samiček. Mláďata se při teplotě 30° C líhnou po 2 měsících. Když vajíčka necháte v teráriu při normální terarijní teplotě, líhnou se zhruba po 3 - 4 měsících.
Mláďata jsou zhruba 4cm velká, hned po vylíhnutí svlékají kůži a čile se vydávají na průzkum terária. Lepší je nakladená vajíčka rovnou přemístit buď do inkubátoru nebo terária pro mláďata. Ponechaná vajíčka v terária s rodiči se líhnou později a jak mile se z nich vyklubou mláďata, tak si na nich rodiče ve většině případů pochutnají.
Odchov mláďat
Mláďata začínají žrát po 3 - 5-ti dnech, dbejte na vitamínové a minerální přípravky. Tito ještěři dospívají zhruba po 1,5 roce, potom v menším teráriu špatně snáší jedince stejného pohlaví.
Manipulace
Nesnažte se Felsumy přenášet, jako třeba Chameleony nebo Leguány, mohly by utéct nebo v horším v případě kousnout, ztratit ocas. Mají tenkou pokožku a ta se při tvrdším styku snadno odře a zůstávají viditelné jizvy.
Krmení
Důležité je krmit potravou, která se hýbe, protože jinak si jí nevšímají.
Ze začátku si na krmení dávejte pozor, protože svým skvělým zrakem registrují každý pohyb. (Na to jsem já doplatil, asi 3. den po dovezení jsem měl cvrčka na pinzetě a samička po něm skočila a vyskočila z terária, ale nahnal jsem ji zpět.)
Krmte 3x týdně co nejpestřejší potravou a to 2x živým hmyzem, např.: cvrčky, kobylkami, různými larvami a brouky pochytaných na loukách, moučnými červy často nekrmte, obsahují chitin a ten se může usadit ve střevě a může způsobit zácpu a také nejsou moc výživní. 1x týdně ovocem např.: přezrálými banány, jahodami, broskvemi ... nebo vodou slazenou medem, vodu s cukrem, jogurty ...
Nesmíte zapomenout: Při každém krmení musíte sypat potravu vitamínovým a minerálním přípravkem a do terária nasypejte buď tyto přípravky, nastrouhanou sépiovou kost nebo dokonale rozdrcené vaječné skořápky, protože Felsumy tyto složky hodně potřebují.